Aktuality

Hlasovanie za projekt Zachráňme Sokolovský kaštieľ 01.06.2023Výlety historickými vlakmi na zaujímavé miesta s pestrým programom sa v uplynulých dvoch sezónach tešili veľkej popularite. Ide o jedinečnú príležitosť užiť si divadelné i filmové zážitky už počas cesty a poznať zaujímavé miesta. Na svoje si prídu nie len rodiny s deťmi. Cestujúci výletnými vlakmi si v destinácii užijú celodenný program.

Podrobnosti o prázdninovom harmonograme výletných vlakoch, kedy budú vypravené, ich nástupné stanice a koncové destinácie, ceny a kategórie lístkov nájdete na tejto adrese: Výletné vlaky

V prílohe posielame tiež tlačovú správu a ilustračné fotografie.

Na našich sociálnych sieťach nájdete príspevky, ktoré môžete zdieľať, prípadne si vytvoriť vlastný príspevok s grafikou v prílohe.

Prosím pri príspevkoch nás označovať na FB (19) Facebook a IG kraj zážitkov (@kraj_zazitkov) | Instagram.

Výletné vlaky ponúknu aj filmové zážitky, cestujúcich čaká celodenný program

Trnava, 9. júna 2023 – Každú prázdninovú sobotu môžu turisti nasadnúť na vlak s divadelným aj filmovým zážitkom na palube. Ide o súčasť celodenného výletného programu, ktorý pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Lístky sú v predaji online cez krajzazitkov.sk.

Výlety po železnici budú už tretiu sezónu súčasťou prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov. Každú sobotu v júli, auguste a na začiatku septembra sa v nich cestujúci stretnú s originálnym príbehom odkazujúcim na život a dielo Milana Rastislava Štefánika alebo spoznajú históriu šľachtického rodu Erdődy. Cieľovými stanicami špeciálnych vlakových spojov sú Brezová pod Bradlom a Hlohovec. Počas štyroch prázdninových sobôt ožije aj Brezovská lokálka.

Prostredníctvom krátkych filmov sa na tieto miesta vrátia historické príbehy vyrozprávané umelcami z Divadla Jána Palárika v Trnave. Cestujúci sa môžu v krátkych filmoch tešiť na herecké výkony Silvie Soldanovej, Vladimíra Jedľovského, Tatiany Kulíškovej, Martina Kochana, Martina Hronského a ďalších. Krátke, ale výpravné filmy z produkcie župného Divadla Jána Palárika, vznikali v atraktívnych lokalitách Trnavského kraja.

V cieľových destináciách bude cestujúcich čakať bohatý program. Keď vystúpia z výletného vlaku Štefánik, vydajú sa po stopách tejto fascinujúcej osobnosti. Vlak Erdődy výletníkov priblíži k pamiatkam, ktoré v Hlohovci zanechali príslušníci jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov Uhorska.

„Už tretí rok sa tešíme zo spolupráce s Divadlom Jána Palárika v Trnave. Okrem divadelných zážitkov, vďaka ktorým boli Výletné vlaky obľúbené v predchádzajúcich sezónach, tentoraz ponúknu aj zážitky filmové. To najdôležitejšie z historických príbehov vyrozprávajú prostredníctvom krátkych filmov herci z Divadla Jána Palárika. Ide o novinku, ktorá dá tomuto prázdninovému dobrodružstvu ďalší rozmer. Naživo toto filmové rozprávanie doplnia ochotníci z potulného divadla Z malého Ríma,“ hovorí Katarína Rohaľová z KOCR Trnavský kraj a dodáva, že o námet sa aj tento rok postarala dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave Lucia Mihálová.

„Pripravili sme balíčky služieb, ktoré majú potenciál zaujať rodiny s deťmi, ale aj milovníkov histórie a fanúšikov železníc. Okrem jazdy historickým vlakom zahŕňajú tieto balíčky aj dopravu autobusom v cieľovej destinácii, vstupy na prehliadky, cestovateľský denník a služby delegáta. Výletníci majú jedinečnú možnosť zažiť bezstarostný deň s pestrým programom,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.
Výletný vlak Štefánik odvezie turistov z Bratislavy cez Pezinok, Trnavu a Smolenice na úpätie Malých Karpát, do regiónu, ktorý bol najväčšiemu Slovákovi najbližší. Na tejto trase bude premávať motorový vozeň z roku 1967, ktorý nadšenci železničnej histórie prezývajú Túlavá. Slúžil totiž ako merací vlak a neustále sa túlal na železničných tratiach po celom Slovensku. V Brezovej pod Bradlom ich budú čakať autobusy a program, ktorého súčasťou sú aj vstupy do Múzea Dušana Jurkoviča a Rodeného domu M. R. Štefánika v Košariskách.
Cieľovou stanicou výletného vlaku Erdődy bude niekdajšie panstvo tohto šľachtického rodu. V dvoch termínoch (1. júla a 19. augusta) bude na trase Bratislava – Trnava – Leopoldov - Hlohovec vypravený vlak s parnou lokomotívou Mazutka. Z Trenčína cez Nové Mesto nad Váhom, Piešťany a Leopoldov sa výletníci do Hlohovca odvezú v drevenom vozni Krásavec z roku 1911, ktorý bude ťahaný motorovým rušňom Veľký Hektor. V cieľovej stanici môžu obdivovať zrekonštruovaný Hlohovský zámok a iba pre nich bude sprístupnené aj vzácne Empírové divadlo. Ďalšími zastávkami sú župné Vlastivedné múzeum, Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika a veža Kostola sv. Michala, archanjela, z ktorej je skvelý výhľad na celé okolie a bežne nie je pre verejnosť otvorená.
Tretím špeciálnym vlakom, ktorý sa v lete vráti na železničnú trať je Brezovská lokálka. Brezovú pod Bradlom prepojí s obcou Jablonica počas štyroch prázdninových sobôt. Cestujúcim umožní napríklad návštevu kaštieľa v Jablonici, ktorý prechádza obnovou, ale za pozornosť stojí aj barokový Kostol sv. Štefana, historický park v centre obce a výstava krojov v pamätnej izbe.
Kontakt pre médiá:
KOCR Trnavský kraj
Martin Palkovič, tel. č.: +421 947 958 993, e-mail: martin.palkovic@krajzazitkov.sk, www.krajzazitkov.sk/

Trnavský kraj zážitkov je Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj. Systematicky vytvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu na území Trnavského samosprávneho kraja a jeho turistických destinácií: Trnava región, Piešťany a okolie, Matúšova zem – Galanta a okolie, Žitný ostrov a Záhorie. Zároveň je marketingovou centrálou a zastrešuje propagáciu cestovného ruchu pre svojich členov doma a v zahraničí. Organizuje podujatia a vytvára a predáva zážitkové produkty cestovného ruchu, ktoré dotvárajú ponuku výletnej destinácie Trnavského kraja zážitkov.